Ledigt jobb: Redovisningsekonom
- Jobb
- Senior Accountant till internationellt bolag
Senior Accountant till internationellt bolag
People of Interim & Finance Sweden ABVästra Götalands län, Göteborg
Tidigare erfarenhet är önskad
5 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Som Senior Accountant på detta bolag kommer du att arbeta med kvalificerade redovisningsuppgifter. Rollen är bred och kombinerar löpande redovisning, analys och utveckling av processer i en internationell miljö.
ArbetsuppgifterI rollen ingår bland annat att:
- Ansvara för redovisningsarbete för VCC och dess dotterbolag
- Genomföra månads- och bokslutsaktiviteter
- Arbeta med momsrapportering (VAT)
- Driva harmoniserings- och effektiviseringsinitiativ
- Utföra övriga redovisningsrelaterade uppgifter
- Analysera och hantera stora datamängder
Du kommer även att ha en aktiv roll i förbättring och standardisering av befintliga processer. Under månadsbokslut förväntas du ta en ledande roll för att säkerställa korrekt och högkvalitativ rapportering inom ditt ansvarsområde.
Samarbete & intressenterRollen innebär ett nära samarbete med:
- Global Accounting Centre
- Lokala landsrepresentanter
- Intressenter på huvudkontoret
- Revisorer och skatterådgivare
För att lyckas i rollen ser vi att du har:
- Gedigen erfarenhet av arbete i stora internationella bolag (meriterande)
- Goda kunskaper i SAP och Hyperion FM (meriterande)
- Djup förståelse för svensk redovisning (Swedish GAAP) och IFRS
- Flytande kunskaper i svenska och engelska, i tal och skrift
- Intresse för dataanalys, automatisering och digitalisering
- Examen i företagsekonomi eller motsvarande
- Stark förståelse för finansiella processer och system samt förmåga att driva och implementera dessa effektivt
För att trivas och lyckas i uppdraget behöver du ha hög integritet, ett positivt förhållningssätt och god flexibilitet. Du är kommunikativ, samarbetsorienterad och trygg i att arbeta i en komplex och internationell miljö.
Vi svarar gärna på frågor
För frågor om tjänsten kontakta Erik Örvell på 072 155 59 50 eller [email protected] (mailto:[email protected]). Vi intervjuar löpande så varmt välkommen med din ansökan snarast. Tyvärr har vi inte möjlighet att ta emot ansökningar via mejl.
People of Finance & Interim är rekryterings- och konsultföretaget för marknadens mest eftertraktade kandidater och företag. Att söka denna möjlighet genom oss ger rätt person goda möjligheter till en spännande karriärutveckling – både nu och i framtiden. Vi sitter med fler spännande interimsuppdrag samt rekryteringar och genom att söka en roll genom oss kan också fler intressanta möjligheter dyka upp, utöver denna möjlighet. Glöm inte att följa vår LinkedIn för att ta del av spännande uppdrag och karriärmöjligheter – klicka här (https://www.linkedin.com/company/people-of-finance-interim/?viewAsMember=true)för att följa.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb